7 Rzeczy pozwalających skupić mi się przy pracy na macOS.

1. Tryb pełnego ekranu aplikacji.

Kiedy pracuję na Windowsie, a niestety zdarza się to często, moją podstawową konfiguracją są dwa monitory. Czy każdy z Was tak ma? Menadżerowie myślą, że jak wyświetlimy sobie na jednym monitorze maile, na drugim nasz podstawowy program do pracy to będziemy pracować dwa razy szybciej.

Miałem kiedyś przełożonego PMa, który wmawiał mi, że powinienem nauczyć się pracować równolegle nad kilkoma rzeczami i szybko przełączać się pomiędzy nimi, a najlepiej wykonywać dwie rzeczy naraz.

Oczywiście jest to totalny bullshit. Każdy wie, że jak robimy dwie rzeczy naraz, to robimy je wolniej i niedokładnie.

I tak samo rzecz się ma z dwoma ekranami, kilkoma aplikacjami, a jeszcze dodatkowo niech jedna to będzie klient poczty albo jakiś Slack, gdzie co 5 minut wyskakuje nam powiadomienie. Najlepszy rozpraszacz, jaki można sobie wymyślić. Bardziej produktywni będziemy, oglądając YouTuba i dłubiąc w nosie (a nuż coś wymyślimy kreatywnego).

Dlatego właśnie na macu używam jednego ekranu, może być bardzo duży, ale jeden. Dodatkowo używam aplikacji w trybie pełnego ekranu, tak, żeby była widoczna tylko jedna aplikacji. Bardzo łatwo jest się przełączać pomiędzy trybami, skrótem Ctrl+⌘+F.
Magiczny zielony przycisk

Jeśli potrzebuję mieć dwie aplikacje obok siebie, bo np. korzystam z jakiejś instrukcji, książki itp. to ustawiam dwie aplikacje obok siebie, na pełnym ekranie, w widoku Split View. W prosty sposób można to wykonać, przytrzymując zielony przycisk maksymalizacji okna, wybierając, na którą stronę aplikacja ma się wyrównać i wybrać drugą aplikację na drugą stronę.

Więcej: macOS Sierra: Skupianie się na programach w trybie pełnoekranowym lub widoku Split View

2. SelfControl, czyli rozwiązanie siłowe prokrastynacji.

Kiedy moja prokrastynacja bierze górę nad siłą woli, sięgam po rozwiązania siłowe i ostateczne. Zakładam sobie szlaban na strony internetowe, rozrywkowe – czaso pochłaniacze. Są to wszelkiego rodzaju strony, pudelki technologiczne, gdzie można czytać godzinami na temat co też nowego będziemy mieli w iPhone 8, lub czy w ogóle tak się będzie nazywał.
Samokontrola
Rozwiązaniem siłowym jest po prostu blokada stron i nie możliwość ich wyświetlenia. Oczywiście nie tak, jak kiedyś rodzice moi blokowali mi granie, zabierając do pracy kabel zasilający komputer, a ja miałem zapasowy. Uruchamiając program SelfControl, możemy określić, na jaki czas robimy sobie bana na strony i koniec. Możemy również definiować zablokowane strony. Nie ma od tego odwołania, jak ustawimy sobie 3h, to przez 3 godziny nie odblokuje czytania twittera. Nie ma tam żadnych haseł, czysta blokada.

3. Pomidor, czyli byle do przerwy.

Pamiętacie ze szkoły, jak na nudnych (hmm, chyba każdych) lekcjach każdy czekał, byle dotrwać do przerwy. Przerwy pomiędzy lekcjami to było to, po co chodziliśmy do szkoły. I tak samo jest z techniką Pomodoro. W skrócie technika pomodoro polega na skupieniu się na 25 minut, wtedy robimy tylko jedną rzecz, nawet nie odzywamy się do nikogo, a już na pewno żadnego zerkania na Outlooka. Potem 5 minut przerwy, na której biegamy po korytarzu i przepychamy się z kolegami i zagadujemy każdego na openspace, a potem znów 25 minut skupienia, aż nam żyłka na czole wyjdzie, i przerwa. Po czterech pomodorach mamy 15 minut przerwy.
Czas na skupienie
Technika fajna, czasami trudno ją stosować na openspace, gdzie każdy ma twoje skupienie w d…, ale warto spróbować.

Ja do pomodoro używam Be Focused Pro, które mam zainstalowane na macu, iPhone i Apple Watch. Czas oczywiście synchronizuje się przez chmurę, także nieważne gdzie włączę Be Focused, to i tak zegarek da mi znać koniec i początek skupienia.

4. Byword, czyli wejdźmy w stan skupienia, niech ogarnie nas nicość.

Edytory minimalistyczne to zbawienie dla osób, którym nawet menu przeszkadza w skupieniu się. W edytorach typu Byword, Ulysses czy iA Writer jesteś tylko Ty i akapit, który właśnie piszesz. Nie ma nic więcej. Nawet akapit wcześniejszy jest wyszarzany, żeby nie przeszkadzał Ci przelewać myśli do komputera. Żadnego podkreślania błędów ortograficznych, nic.
Ja korzystam z edytora Byword, pozwala na formatowanie Markdown oraz eksport do WordPressa. Mam zainstalowany na każdym moim urządzeniu i synchronizuję przez iCloud.
Minimalistyczne skupienie

5. Skróty klawiatury, kiedy nawet ruch ręką trwa za długo.

Skróty klawiaturowe to podstawa szybkiej obsługi maca. Ten ułamek sekundy, w którym sięgamy po myszkę, jedziemy nią do menu i klikamy. Istna strata czasu. Jak podsumujemy, ile czasu jeździmy myszką i ile kilometrów nią robimy, to szybko nauczymy się skrótów klawiatury.
CheatSheet
Czy naprawdę te ułamki sekund potrafią wytrącić nas ze skupienia? Ja odpowiem tak. Szukanie opcji w menu potrafi być rozpraszające. Skoro używamy edytorów bez żadnych rozpraszaczy, to również używanie myszki jest rozpraszające.

6. Kiedy nie wiem co mam robić, wystarczy sprawdzić w …

Nie będzie to program stricte do skupienia się, ale mi pozwala wiedzieć co mam dalej zrobić i w jakiej kolejności. Oraz co mogę zrobić przez chwilę, jaką mam wolną.

Jest to po prostu program do zarządzania zadaniami ToDoist. Mam w nim zapisane bieżące zadania, jakie kroki muszę wykonać do realizacji tego zadania. Nie muszę się zastanawiać, co teraz mam zrobić. Skończyłem jeden krok, zaczynam drugi.

Jak nie mamy takiej listy, to często zaczynamy sprawdzać Facebooka, czytać jakieś artykuły, niezwiązane z bieżącym zadaniem.
Ja mam tak ustawione filtry, że wiem gdzie i kiedy mam co robić, według techniki GTD.
Todoist

7. Nie przeszkadzać, proszę!

To pobożne życzenie we współczesnej pracy. Niech mi nikt nie przeszkadza, chociaż chwilę. Zalew poczty, telefonów jest destrukcyjny dla produktywności. Ale na szczęście w świecie Apple ktoś wynalazł opcję “Nie przeszkadzać”. Piękna sprawa. Na macu możemy określić nawet godziny, w jakich opcja ma się włączyć. Nikt nie będzie nam wtedy przeszkadzał, żadnych telefonów, żadnych powiadomień, tylko my i praca.
Nie przeszkadzać

Michał Szafrański
Programista - Architekt - Projektant Oprogramowania. Zainteresowania: Cloud Computing - Architectural Design Patterns - Google Cloud Platform. Miłośnik sprzętu i oprogramowania firmy Apple.

Comments are closed.