
Pierwsze kroki w AppleScript.
AppleScript jest językiem skryptowym wbudowanym w system macOS. Głównym jego zadaniem jest automatyzacja zadań, które są powtarzalne lub czasochłonne.
Bardzo ważnym aspektem systemu macOS jest jego możliwość zwiększania naszej produktywności przy jednoczesnym zachowaniu przyjazności użytkowania.
Ja zawsze powtarzam, jak mantrę, jeśli masz coś zrobić dwa razy, zautomatyzuj to. Po to właśnie są komputery, żeby nas wyręczać w pracy.
Jeśli jakieś zadanie trzeba wykonywać cyklicznie, zautomatyzuj je i powierz pamiętanie o tym komputerowi.
Na przykład, co miesiąc muszę wysyłać faktury do księgowej. Po co mam o tym pamiętać, szukać dokumentów itp. Mogę na macu utworzyć jeden katalog, gdzie wrzucam skany dokumentów, faktur itp. i automat cyklicznie wykonuje zadanie wysłania i archiwizacji katalogu. O cyklicznym wykonywaniu zadań pomówimy innym razem, wspomnę dla zainteresowanych, że więcej informacji na stronie https://developer.apple.com/library/content/documentation/MacOSX/Conceptual/BPSystemStartup/Chapters/CreatingLaunchdJobs.html
Witaj świecie.
Pierwszym programem pisanym zawsze przy rozpoczęciu nauki programowania jest tzw. Hello World, który wyświetla po prostu tekst “Hello World”. Proste.
My również taki napiszmy. Uruchom Edytor Skryptów. Oczywiście, absolutnie pod żadnym pozorem nie idź myszką do LaunchPada i nie szukaj tam tego programu. Wciśnij skrót ⌘ + Spacja i zacznij pisać, po kilku literkach będziesz miał jako pierwszy “edytor skryptów”, wciśnij enter. Machanie myszką jest za wolne, po to zostały wynalezione skróty klawiszowe. Polecam ich nauczenie i stosowanie.
W edytorze wpisz:
1 2 3 |
tell application "Finder" display dialog "Witaj świecie" end tell |
Kolejno wciśnij ⌘ + K które skompiluje twój skrypt (dla nie programistów, można powiedzieć, że sprawdzi poprawność i zbuduje skrypt).
Oraz ⌘ + R co uruchomi twój program.
Brawo. Napisałeś skrypt, działa, robi to, co mu kazałeś.
Rozmowa z komputerem.
Znając angielski, pewnie zauważyłeś, że to, co przed chwilą napisałeś, jest jak rozmowa z komputerem, a raczej wydanie mu poleceń.
Można to przetłumaczyć jako:
1 2 3 |
Powiedz aplikacji "Finder" wyswietl okno dialogowe "Witaj świecie" koniec mówienia |
Kodowanie w ApppleScript jest bardzo proste, ponieważ cały czas wydajemy polecenia po angielsku w bardzo prosty sposób. Większość poleceń w AppleScript znajduje się wewnątrz “bloku powiadomień” (ang. tell block). Nazywa się to blokiem informacyjnym, ponieważ “informujesz” (telling) daną aplikację, co chcesz zrobić.
Wyświetlanie liczb
Wyświetlanie liczb jest tak samo proste, jak stringów (serii liter, znaków otoczonych cudzysłowem). Po prostu wykonujemy to kodem:
1 |
display dialog 3.1415 |
Tak samo proste jest wyświetlenie działań matematycznych
1 |
display dialog 1 + 2 + 3 * 50 |
lub
1 |
display dialog (1 + 2 + 3) * 50 |
Deklaracja zmiennych
Zmienne deklarujemy i przypisujemy im wartość w poniższy sposób:
set nazwaZmiennej to wartość zmiennej
np.:
1 2 3 4 5 |
set firstNumber to 32 set secondNumber to 26 set resultNumber to (firstNumber * secondNumber) set resultText to "Wynik mnożenia = " display dialog resultText & resultNumber --Pokaże wynik mnożenia |
Teks napisany po dwóch myślnikach — jest komentarzem do kodu i nie wpłaywa na kompilację i działanie naszego programu, jest pomijany. Zawsze warto opisać, co miało się na myśli, tworząc nasz kod, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych skryptach.
Można jeszcze stosować komentarze na wiele linii, robi się to wstawiając tekst między znaki (* komentarz *).